top of page
Please reload

Szeged, a latin mozi paradicsoma

2016., április 30. - Fehér Olga

Cinema Paradiso 2016 – ezt az elnevezést kapta az SZTE Hispanisztika Tanszékének szervezésében megrendezett hispán filmfesztivál, ami március 7-e és 11-e között zajlott Szegeden. Már hagyománnyá vált, hogy a tanszék lektorai tavaszonként, erejüket és idejüket nem sajnálva kiválogatnak néhány különlegesebb filmet és megszerveznek egy pár napos fesztivált, amikor is ezeket bemutatják a tanulóknak és a kíváncsi szegedieknek.

A korábbi években az egyetem tantermein belül került sor a vetítésekre, ezúttal azonban a Grand Caféban élvezhették a nézők a filmnézést. Mondhatni, ezzel a lépéssel a fesztivál és a vetített filmek méltó helyet kaptak, reméljük, hogy hosszú távú együttműködés elé néz a tanszék. Az ötnapos rendezvény ideje alatt mindennap más-más nyelvű filmeket tekinthettek meg az érdeklődők. A La ragazza del lago című olasz alkotás volt az első, amelyet hétfőn láthattunk, ezt követte kedden a katalán Pa Negre. Ezután szerdán egy igazán különleges nyelv hangzásában mártózhatott meg a közönség, ugyanis egy baszk film, a Loreak került levetítésre.

Csütörtökön spanyol nyelven nézhettek filmet az érdeklődők; aTambién la lluvia címet viselő alkotás igen erősen kritizálja a spanyolok és a latin-amerikai meszticek, illetve indiánok kapcsolatát. A fesztivál a portugál nyelvű Terra de ninguém című alkotással zárult. Az összes filmet angol, vagy magyar felirattal vetítették, ezzel elérhetővé, élvezhetővé tették azok számára is, akik nem beszélik a filmek eredeti nyelvét. A belépés ingyenes volt a fesztivál teljes ideje alatt.

Filmet forgatni Kolumbuszról, Amerika felfedezéséről és az indiánok leigázásáról korántsem eredeti ötlet – már sokan megtették, kisebb-nagyobb sikerrel és hitelességgel. Ellenben arról, hogy egy filmforgatás közben kitör a lázadás a hatalom ellen az ivóvízért: egy teljesen új perspektívát tár elénk.                          - TAMBIÉN LA LLUVIA (Ismeretlen föld) -

 

A filmforgatás maga pedig nem mellékesen az Amerika felfedezését követő mészárlásokról és az indiánok kizsákmányolásáról szól. Egyesek szerint a latin-amerikai bennszülött lakosság 500 éve ugyanabban a vízben topog, tehát a helyzet aligha változott Kolumbusz és a keresztény térítők partraszállása óta.

 

Továbbra is fennáll egy társadalmi és gazdasági határvonal a mesztic, illetve az indián és a fehér lakosság között. Annak ellenére, hogy Latin-Amerika országai bővelkednek természeti kincsekben, mégis több latin-amerikai ország lakója a világ legszegényebbjei közé tartozik, mert a talaj, amin ők lépkednek, már réges-rég az USA és a külföldi befektetők tulajdonában van. Úgy gondolom, ezekkel többnyire mindenki tisztában van, mégis a film hatása óriási és arra késztet, hogy a dolgok mögé nézzünk. A szegény lakosság lázadozik, tör-zúz, kiabál – úgy tűnik, ők sem lettek „civilizáltabbak” 500 év alatt –, majd a film végére kiderül: nincs más lehetőségük, mert a hatalom az, aki nem ért a szép szóból.

 

Így, ami marad, az a lázadás, akár életük feláldozásával is, ha más nincs, akkor a passzív ellenállás, és az összefogás egymással, egymásért, ami talán párját ritkító ezekben az országokban. Hisz ők is tudják, hogy csak így élhetik túl a „hatalmasok” elnyomását, kizsákmányolását. 1492 óta ez a túlélés kulcsa.

A filmet bátran ajánlom azoknak, akik szeretnének bepillantást nyerni a jelenlegi, és sok esetben korántsem vidám, latin-amerikai életbe, szemellenző nélkül. Emellett a történelmi események részleteivel is megismerkedhetnek: azokkal, amelyek a történelemkönyvekből valamiért kimaradtak. Talán a hatalom és a katolikus egyház még ma sem bírja elviselni az igazságot? Súlyos keresztet kellene cipelni, ez egészen biztos…

spanyol nyelvű kultúra határtalanul

cultura hispanohablante sin fronteras

LATINIA

bottom of page