top of page
Please reload

Latin-Amerika szakreferens képzés a KRE-n!!!

2018. 08. 09. - Latinia; információs blokk és interjú a képzés egy korábbi résztvevőjével

Latin-Amerika szakreferens szakirányú továbbképzést hirdet a Károli Református Egyetem 2018 őszétől. Az egyéves képzés legalább 12 fő jelentkezése esetén indul.

 

Felvételi követelmény: alapképzésben szerzett oklevél és spanyol, portugál vagy angol B2 szintű nyelvtudás

 

Jelentkezési határidő: 2018. augusztus 20.

 

Bővebb információk: ITT

A LATINIA A KÉPZÉS EGYIK KORÁBBI RÉSZTVEVŐJÉT,

KUPI LÁSZLÓ "LATIN-AMERIKÁST"

KÉRDEZTE

Kupi Lászlónak hívnak, 2012 júniusa óta vagyok a Latin-Amerika Társaság ügyvivője és a latin-amerika.hu weboldal főszerkesztője. A Latin-Amerika Társaság egy informális baráti társaság, amelynek tagjait a latin-amerikai kontinens iránti érdeklődés köti össze. Függetlenek vagyunk, ami azt is jelenti, hogy tevékenységünket szabadidőnkben, lelkesedésből végezzük. Korábban rendezvényeket is szerveztünk, mára a fő tevékenységünk a latin-amerika.hu fenntartása. Szeretnénk ezen keresztül bemutatni a kontinens főbb folyamatait, híreket és elemzéseket közölni magyar nyelven, mert úgy véljük, hogy kevés információ érhető el Latin-Amerikáról magyarul. Az elmúlt években közel ötezer cikket publikáltunk, az oldalunknak komoly olvasótábora alakult ki, több egyetemi kurzus ajánlott olvasmányai között szerepel.

Érdeklődési körömhöz és a Latin-Amerika Társaság profiljához is jól kapcsolódott a Károli Gáspár Református Egyetem Latin-Amerika szakreferens képzése, amelyet a 2016-2017-es tanévben

végeztem el.

Latinia: Hol hallottál a „Latin-Amerika szakreferens képzésről" és mi volt a legfőbb motivációd a képzés elvégzésével?

Kupi László: A képzésről Kuba magyarországi nagykövetségétől hallottam, amellyel régóta jó kapcsolatot ápolok. Két dolog miatt jelentkeztem. Az egyik, hogy bár autodidakta módon közel húsz éve foglalkozom Latin-Amerikával, elsősorban Kubával, végzettségemet tekintve magyartanár vagyok, ezért szerettem volna hivatalosan is Latin-Amerika tanulmányokat folytatni, és erről oklevelet szerezni. Emellett pedig természetesen bővíteni szerettem volna az ismereteimet a kontinensről, illetve hasonló érdeklődésű emberekkel megismerkedni.

L.: Milyen jellegű tudást, ismereteket nyújtott a továbbképzés?

K. L.Ez egy különleges képzés, mivel egyrészről rövidnek tűnhet a két félév, másrészről azonban jelenleg ez Magyarországon a leghosszabb és legintenzívebb képzés, ami csak Latin-Amerikával foglalkozik. Ha megnézzük a kurzus tantárgylistáját, akkor azt láthatjuk, hogy nagyon sokrétű, történelmi, kulturális, etnikai, irodalmi, gazdasági, vallási stb. szempontokból is vizsgálja a kontinenst. Tehát, még ha valaki valamelyik részterülethez jól is ért, akkor is érdemes jelentkezni, mert a lelkiismeretes tanároknak köszönhetően fog hallani újdonságokat. Különösen úgy, hogy az egyes témákat más-más tanárok tartják, akik szakértői az adott területnek. Én például nem sokat értettem a gazdasághoz, viszont a képzésen átfogó ismereteket szereztem a latin-amerikai gazdasági folyamatokról.

L.: Milyen előtanulmányokkal rendelkező hallgatók vettek részt a kurzuson?

K. L.Érdekes volt látni, hogy a kurzusra a legkülönfélébb háttérrel (közgazdász, régész, spanyol
szakos bölcsész, angol szakos bölcsész stb.) rendelkező diákok jelentkeztek, akikben a Latin-
Amerika iránti érdeklődés volt a közös. Ugyanakkor Latin-Amerikában sem ugyanaz érdekelt
mindenkit, ami a záródolgozatok változatos témaválasztásában is megmutatkozott. Született
szakdolgozat a latin-amerikai szappanoperák a társadalomra gyakorolt hatásáról, a chilei
mapucse őslakosok küzdelméről, az olaj szerepéről Venezuela külpolitikájában vagy Haitiről.
Én a hidegháborús latin-amerikai katonai diktatúrák titkosszolgálati együttműködéséről írtam.
Vegyes hátterű és vegyes érdeklődésű csoport jött össze, de a kurzus átfogó jellegének és a
tanárok nyitottságának köszönhetően mindenki megtalálhatta azt a témát, amivel mélyebben
szeretett volna foglalkozni.

L.: A képzés egy éves időtartamú, szakdolgozattal zárul. Milyen az éves tanrendi?

K. L.A képzés levelező tagozaton folyik, ami azt jelenti, hogy péntek délután és szombat délelőtt vannak az órák, rendszerint minden második héten. A csoportunk többsége dolgozott a képzés mellett, én például két munkahelyen is. Vannak olyan tantárgyak, amelyeknek órái csak az egyik félévben vannak, de a nagyobb területek átnyúlnak féléveken. Minden tantárgyból jegyet kell szerezni, a továbbképzés végén pedig egy körülbelül húsz oldalas záródolgozatot kell leadni, amelyet záróvizsgán kell megvédeni. A kurzus sikeres elvégzéséről a hallgatók a Károli Gáspár Református Egyetem által kiállított oklevelet kapnak.

L.: Kiknek ajánlanád a Latin-Amerika szakreferens képzés elvégzését?

K. L.Mindekinek, akit érdekel Latin-Amerika és szeretné jobban megismerni. Az elmúlt években Magyarországon és a világon is megnőtt az érdeklődés Latin-Amerika iránt, ezért szerintem gyakorlati haszna is lehet egy ilyen végzettségnek, ha valaki bölcsészként, de akár a kereskedelemben vagy a külkapcsolatok terén a térség felé kíván orientálódni.

  • Az ötlet: A Latin-Amerikával foglalkozó károlis tanárok és más egyetemeken dolgozó, hasonló érdeklődésű kollégák úgy értékelték a magyar diplomával rendelkező potenciális "közönséget", hogy van annyi érdeklődés Latin-Amerika iránt, hogy egy kétféléves levelezős kurzus elindítását érdemes "megkockáztatni". A Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Karára jellemző a szakmai érdeklődés és nyitottság.

  • A célközönség: A bölcsész diplomával rendelkezők az elsődleges célközönség, de legalább az egy egyetemi vagy főiskolai diplomával rendelkezők választhatják. Ezen belül olyanok, akik legalább egy idegennyelvet beszélnek (angol, spanyol vagy portugál).

  • A tematika: A képzésért felelős intézet a Történettudományi Intézet, de a kurzus tematikáját nem uralja a történelem. Átfogó képet próbál adni a hallgatóknak, magas szinten, de a térség történetének legújabb kori időszakára koncentrál (19-21. századok) és igyekszik bemutatni a kulturális és etnikai sokféleséget, a történelmet, nemzetközi és biztonságpolitikát, irodalomtörténetet, gazdaságpolitikát, egyháztörténetet, médiát és napjaink fontosabb kérdéseit.

  • A hasznosulás: A megszerzett  ismeretek hasznosításának területe a gyakorlati életben többféle lehet: külügyminisztériumhoz, egyéb minisztériumokhoz,  kulturális intézményekben dolgozók konkrét feladataihoz, a gazdasági kapcsolatokban, felsőoktatásban dolgozók munkájához vagy általános műveltség bővítéséhez is alkalmas lehet.

  • A jövő: Egy-egy tudományterület kiemelése. A  kurzus tematikája azonban nem könnyen mobilizálható, mivel minden szakmai változtatás minisztériumi engedélyhez kötött.

KRE-INFO

Bővebb információk: ITT

spanyol nyelvű kultúra határtalanul

cultura hispanohablante sin fronteras

LATINIA

bottom of page